ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

04 Şubat 2021
ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı

Tüm ebeveynler çocukları için iyi bir yaşam hayal ederler. İyi bir yaşam için ise farkındalığı yüksek bireyler yetiştirmenin önemi herkes tarafından bilinir. Peki, farkındalığı yüksek bireyler yetiştirmenin yolları nereden geçer? Mutlu ve huzurlu bir çocukluk süreci geçirmiş,  aileleri tarafından bilinçli bir şekilde yetiştirilen çocukların başarılı ve yüksek bilince sahip bireyler olma ihtimali her zaman daha fazladır. Bunu sağlamak için kişisel gelişim kilit noktalardan biridir. Ebeveynler tarafından kişisel gelişim için çocuklara kazandırılacak olan en değerli hazine ise kitap okuma alışkanlığıdır.

Gelişim süreçlerinde kitap okuyan ve bunu alışkanlık haline getirmiş olan çocuklar, çevresinde gerçekleşen durumları sorgulamak ve üzerine düşünmek konusunda, kendilerini daha fazla geliştirmiş olacaklardır. Düşünme ve dil becerilerinin iyileşmesi, hem sosyal hayat hem de eğitim hayatında çocukları bir adım daha öne geçirecek, gelecekte farklı kazanımlar sağlayacaktır. Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın önemi herkes tarafından kabul edilmiştir. Öyleyse bu alışkanlığı kazandırmak için yetişkinlerin çaba göstermesi, kitap okuma alışkanlığının önemini kavrayıp çocukların yaşantılarında kitabın yer almasını sağlaması gerekmektedir. Bizler okuma sevgisini çocuklara kazandırmak ve onları teşvik etmek için neler yapabiliriz?

Ebeveynler Rol Modelidir

Öncelikle çocukların anne ve babayı özellikle çocukluk sürecinde rol model olarak gördüğü bir gerçektir. Çocuklar, öğrenme sürecinde anne ve babalarının çoğu davranışını taklit etmeye başlarlar. Bu bağlamda; çocukların önünde kitap okumak ve bunu görmesini sağlamak, onlar için yol gösterici olacak ve taklit edilmesi iyi bir davranışa sebep olacaktır.

Doğru Kitaplar Seçin 

Çocuklar için okumayı keyifli hale getirmenin birçok yolu vardır. Okuduğu kitaptan zevk alan, kendi hayatından bir şeyler bulan çocuklar, kitabı okumaya daha istekli bir şekilde devam edecektir. Bunu sağlamak için yapılması gereken çocukların yaşlarına ve karakterlerine uygun kitap seçmektir. Doğru kitap seçimi çocukların kitap okumaktan keyif almasını ve bunu alışkanlık haline getirmesini kolaylaştıracaktır. Bu seçimleri çocuklar ile birlikte yapmak, kitabı kendi seçebileceği bir ortam oluşturmak; çocuk ve kitaplar arasında eğlenceli bir köprü oluşturmak adına atılacak ilk adımlardan biridir.

Kitap İyi Bir Hediyedir

Hepimiz bildiği bir gerçek var ki o da şudur; çocuklar birinden hediye almayı ve o hediye paketini heyecanla açmayı çok severler. Hal böyleyken; çocuklara hediye paketi içerisinde kitaplar vermek, onlara küçük sürprizler yapmak, kitapları sevmeleri için sebep yaratacaktır.

Kuralcı Olmaktan Vazgeçin 

Çocuklar kuralcı olmayı, kurallarla yaşamayı sevmezler. Kitap okuma alışkanlığı kazandırma sürecinde de kurallardan uzak durulması epey faydalı olacaktır. Okumayı sıkıcı hale getirmekten kaçınmak için kitap okuma saatlerinin veya yerlerinin olması çocuğu keyif almaktan alıkoyabilir. Ona uygun ortamı sağlamak, bir masada rahatsız bir şekilde oturmaya zorlamak yerine kendisinin daha rahat ettiği bir yerde ve istediği bir saat aralığında kitap okumasına izin vermek teşvik edici olacaktır.

Kitapları Çocuğun Görüş Alanında Tutun 

Kitap okuma alışkanlığı kazanım sürecinde bir diğer önemli konu ise okuyacağı kitapların, çocuğun görüş alanında olmasıdır. Bir kitaplıkta dizili olan onlarca kitabın çocuğun dikkatini çekmesi ihtimali daha düşüktür. Odasında veya yakın çevresinde okuyacağı kitapları görmesi, kitap ile oluşturacağı bağı güçlendirmektedir.

Çocuklara Kitaptan Ne Anladığını Sorun

Çocukların okuduğu kitapları anlaması, düşünmesi ve çıkarımlar yapması çok önemlidir. Bu sebeple çocuklara ne kadar kitap okuduğundan ziyade, kitaptan ne anladığı sorulmalıdır. Okuduğu kitap sayısını sormak ve bunu bir yarış haline getirmesini sağlamak, kitap okuma alışkanlığı kazanma sürecinde caydırıcı olabilir. Çocuk ile kitabın konusu üzerine muhabbet etmek; ebeveyn ve çocuk ilişkisini de güçlendirecektir. Ayrıca ev içerisinde okuma saatleri yapmak, çocukların arkadaşlarıyla kitap okuyarak zaman geçirmesini sağlamak da iyi bir yöntem olabilir.

Teknolojiyi İyiye Kullanın

Gelişen teknoloji ile dijital çağa doğan yeni nesil çocuklar için teknolojik araçlar vazgeçilmez olmuştur. Bu durumu olumlu yönde kullanmak bizlerin elindedir. Çocukları teknolojiden uzak tutmaya çalışmak yerine teknolojiyi iyi amaçlarla kullanmalarını sağlamak gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı kazanma sürecinde de teknolojiyi kullanmak akıllıca bir hamle olacaktır. Gelişen teknoloji ile önümüze çıkan fırsatlardan biri de e-kitaplar’dır. Telefonlara, tabletlere, akıllı cihazlara indirilen uygulamalar dijital ekranda dilediğiniz kitabı okumak için bulunmaz bir fırsattır.

Çocuk Dergileri ve Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitap okuma alışkanlığı kazanma sürecinde sadece kitap üzerine yoğunlaşmak yerine çocuk dergileri “eğlenceli okuma’’ açısından doğru tercih olacaktır. Herhangi bir başarı kaygısı ve öğrenme çabası olmadan okumak, çocuğun istediği zaman diliminde zevk alarak yaptığı bir aktiviteye dönecektir; fakat dergi seçimi yaparken nitelikli, çocuğunuzun hayal gücünü geliştirecek ve ona doğru bilgi sunacak dergileri seçmek büyük önem taşımaktadır. Tercih edebileceğiniz birçok çocuk dergisi bulunmaktadır. Çocukların hem keyif alacağı hem de okurken birçok bilgiyi öğreneceği dergi Mavi Kırlangıç’ı her ay farklı sayısıyla Yeşilay Market’te bulabilirsiniz!

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Onlar için seçeceğiniz kitaplar şüphesiz çok önemlidir; yaş aralığına, hobilerine, sevdiği aktivitelere göre uygun seçebileceğiniz Çocuk Kitapları - Okul Öncesi Seti, Çocuk Kitapları - İlkokul Seti, Çocuk Kitapları - Aktivite Seti kitapları Yeşilay Market’te bulabilirsiniz!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.