1-7 Mart Yeşilay Haftası: Bağımlılıkla Mücadele Et!

03 Şubat 2021
1-7 Mart Yeşilay Haftası: Bağımlılıkla Mücadele Et!

1- 7 Mart Yeşilay Haftası: Bağımlılıkla Mücadele Et!

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Yeşilay, 1-7 Mart Yeşilay Haftası’nda bağımlılıklara karşı verdiği haklı mücadeleyi büyük bir coşkuyla kutluyor. Beş bağımlılık türüyle mücadele eden Yeşilay, düzenlediği etkinliklerle bağımlılıklardan uzak durmayı ve sağlıklı yaşam için toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor. 1-7 Mart Yeşilay Haftası vesilesiyle bu yazımızda Yeşilay’ın tarihçesini ve bağımlılıklarla olan mücadelesinden bahsedeceğiz.

Yeşilay’ın Tarihçesi

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam'ı İbrahim Haydarizade'nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin'in izniyle 5 Mart 1920'de İstanbul'da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay'ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

"Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü'nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay'a "kamuya yararlı dernek statüsü" verilmiştir.

Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay'ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay'ın mücadele alanına dahil olmuştur.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık, bireyde yüksek alışkanlık oluşturan maddeye sürekli ihtiyaç duyma ve kullanma olarak tanımlanır. Psikolojik bir sendrom olarak bilinir. Günümüzde bağımlılık oranı hızla artarken bağımlılık yaşı da giderek düşmektedir. Bu üzücü tablo sonucunda, ne yazık ki, toplum birçok zararla karşılaşır.

Aşağıda sayılan ölçütlerden yalnızca üçünün bir araya gelmesi bağımlılığın tanımlanmasına yetmektedir.

  1. Kullanılan maddeye tolerans gelişmesi,
  2. Madde kesildiğinde ya da azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması,
  3. Madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan çabalar,
  4. Maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcama,
  5. Madde kullanımı nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin olumsuz etkilenmesi,
  6. Maddenin daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması,
  7. Fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımını sürdürmek.

Bağımlılıklara Karşı Mücadele: Yeşilay ile Mümkün!

Yeşilay toplumu zararlı alışkanlıklardan korumak adına bilimsel metotlar kullanarak; alkol, kumar, madde, teknoloji ve tütün bağımlılıklarıyla mücadele eden bir sivil toplum kuruluşudur. Bağımlılıklara karşı bilinç oluşturan ve rehabilitasyon sürecinde aktif rol oynayan Yeşilay, topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele ederek milli kültürüne bağlı nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Yeşilay, tarihsel misyonuna uygun olarak toplum menfaatine dönük hizmetleri doğrultusunda ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla, kamu kurumlarıyla ve özel kurumlarla gerekli iş birliği ve ortak çalışma organizasyonlarında aktif rol oynar.

Bağımlılıkla Mücadele, Yeşilay’a Destek!

Yeşilay, verdiğiniz desteklerle büyüyen bir sivil toplum kuruluşudur. Yeşilay’ın verdiği mücadeleye destek vermenin birçok yolu bulunuyor. Yeşilay’a gönüllü olup 54 bin gönüllü arasına katılabilirsiniz ya da bağış yaparak fayda sağlayabilirsiniz... Yeşilay kurumuna bağlı satış sitesi Yeşilay Market üzerinden satın alacağınız kitap, dergi ve hediyelik ürünlerden elde edilecek gelirle, bağımlıların hayata yeniden başlamasına katkı sunabilirsiniz.

Yeşilay Market: İnternet sitesinde pek çok hediye grubu yer almaktadır. Konsept hediye kutularından ev ve yaşama, dekorasyon ürünlerinden moda ve aksesuar parçalarına ve yazılı basın ürünlerine kadar geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Ürünler ekonomik, güzel ve kaliteli olduğu kadar fiyatları da oldukça uygundur. Ayrıca yaptığınız alışverişler belirli bir tutarın üzerinde olduğunda kargo ücretsiz olmaktadır. Alışveriş onayından hemen sonra kargoya gönderilen hediyeler en hızlı teslimatla tarafınıza teslim edilmektedir.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.