500 TL VE ÜZERİ ALIŞVERİŞLERİNDE KARGO BEDAVA!
Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
1-7 Mart Yeşilay Haftası: Bağımlılıkla Mücadele Et!
03.02.2021

1-7 Mart Yeşilay Haftası: Bağımlılıkla Mücadele Et!

1- 7 Mart Yeşilay Haftası: Bağımlılıkla Mücadele Et!

Türkiye’nin en köklü sivil toplum kuruluşlarından olan Yeşilay, 1-7 Mart Yeşilay Haftası’nda bağımlılıklara karşı verdiği haklı mücadeleyi büyük bir coşkuyla kutluyor. Beş bağımlılık türüyle mücadele eden Yeşilay, düzenlediği etkinliklerle bağımlılıklardan uzak durmayı ve sağlıklı yaşam için toplumu bilinçlendirmeyi hedefliyor. 1-7 Mart Yeşilay Haftası vesilesiyle bu yazımızda Yeşilay’ın tarihçesini ve bağımlılıklarla olan mücadelesinden bahsedeceğiz.

Yeşilay’ın Tarihçesi

Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla dönemin Şeyhülislam'ı İbrahim Haydarizade'nin himayesinde, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Sultan Vahdeddin'in izniyle 5 Mart 1920'de İstanbul'da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay'ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır.

"Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü'nün Başbakanlığında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay'a "kamuya yararlı dernek statüsü" verilmiştir.

Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay'ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay'ın mücadele alanına dahil olmuştur.

Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık, bireyde yüksek alışkanlık oluşturan maddeye sürekli ihtiyaç duyma ve kullanma olarak tanımlanır. Psikolojik bir sendrom olarak bilinir. Günümüzde bağımlılık oranı hızla artarken bağımlılık yaşı da giderek düşmektedir. Bu üzücü tablo sonucunda, ne yazık ki, toplum birçok zararla karşılaşır.

Aşağıda sayılan ölçütlerden yalnızca üçünün bir araya gelmesi bağımlılığın tanımlanmasına yetmektedir.

  1. Kullanılan maddeye tolerans gelişmesi,
  2. Madde kesildiğinde ya da azaltıldığında yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkması,
  3. Madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için yapılan ama boşa çıkan çabalar,
  4. Maddeyi sağlamak, kullanmak ya da bırakmak için büyük zaman harcama,
  5. Madde kullanımı nedeni ile sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerin olumsuz etkilenmesi,
  6. Maddenin daha uzun ve yüksek miktarlarda alınması,
  7. Fiziksel ya da ruhsal sorunların ortaya çıkmasına ya da artmasına rağmen madde kullanımını sürdürmek.

Bağımlılıklara Karşı Mücadele: Yeşilay ile Mümkün!

Yeşilay toplumu zararlı alışkanlıklardan korumak adına bilimsel metotlar kullanarak; alkol, kumar, madde, teknoloji ve tütün bağımlılıklarıyla mücadele eden bir sivil toplum kuruluşudur. Bağımlılıklara karşı bilinç oluşturan ve rehabilitasyon sürecinde aktif rol oynayan Yeşilay, topluma zarar veren bütün zararlı alışkanlıklarla mücadele ederek milli kültürüne bağlı nesiller yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Yeşilay, tarihsel misyonuna uygun olarak toplum menfaatine dönük hizmetleri doğrultusunda ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarıyla, kamu kurumlarıyla ve özel kurumlarla gerekli iş birliği ve ortak çalışma organizasyonlarında aktif rol oynar.

Bağımlılıkla Mücadele, Yeşilay’a Destek!

Yeşilay, verdiğiniz desteklerle büyüyen bir sivil toplum kuruluşudur. Yeşilay’ın verdiği mücadeleye destek vermenin birçok yolu bulunuyor. Yeşilay’a gönüllü olup 54 bin gönüllü arasına katılabilirsiniz ya da bağış yaparak fayda sağlayabilirsiniz... Yeşilay kurumuna bağlı satış sitesi Yeşilay Market üzerinden satın alacağınız kitap, dergi ve hediyelik ürünlerden elde edilecek gelirle, bağımlıların hayata yeniden başlamasına katkı sunabilirsiniz.

Yeşilay Market: İnternet sitesinde pek çok hediye grubu yer almaktadır. Konsept hediye kutularından ev ve yaşama, dekorasyon ürünlerinden moda ve aksesuar parçalarına ve yazılı basın ürünlerine kadar geniş bir yelpaze bulunmaktadır. Ürünler ekonomik, güzel ve kaliteli olduğu kadar fiyatları da oldukça uygundur. Ayrıca yaptığınız alışverişler belirli bir tutarın üzerinde olduğunda kargo ücretsiz olmaktadır. Alışveriş onayından hemen sonra kargoya gönderilen hediyeler en hızlı teslimatla tarafınıza teslim edilmektedir.

Blog Son Eklenenler
Sevgililer Günü Hediye Önerileri
Sevgililer Günü Hediye Önerileri

Sevgililer Günü Hediyeleri

Sevgililer günü her yıl 14 Şubat’ta kutlanan ve birbirlerine aşık iki sevgili, nişanlı, sözlü veya evli çiftlerin birbirlerine olan bağlılıklarını belli etmek için aldıkları hediyelerle kutlanan bir gündür. Bu günün asıl amacı çiftlerin birbirlerini mutlu etmesi ve değerli olduklarını hissetmesini sağlamaktır.

Devamını Oku
01.02.2022
Öğretmenler Günü Hediye Önerileri
Öğretmenler Günü Hediye Önerileri

Özel Gün Hediyeleri

Öğretmenlik saygın bir meslektir. Bu bakımdan onlar için özel bir gün belirlenmiştir. Bu gün öğretmenlerin önemini ve değerini ortaya koymak, onların önemsendiğini göstermek ve saygınlığını artırma adına özel bir şekilde kutlanır. Öğretmenler gününe özel şiirler okunur ve bu gün her yıl 24 Kasım tarihinde kutlanır. Öğretmenler gününde bir kutlama yapılır ancak mutlaka bir hediye alınacak diye bir durum söz konusu değildir. Ancak bu özel günde isteyen öğrenciler öğretmenlerine hediye alabilecektir.

Devamını Oku
01.02.2022
Babalar Günü Hediye Önerileri
Babalar Günü Hediye Önerileri

Özel Gün Hediyeleri

Hem anneler hem de babalar, dünyanın en değerli varlıklarıdır. Her ikisinin emeği de çok fazladır. Anne ve babaların yeri aynı değildir. Çünkü ikisi de farklı önemlere sahiptirler. Özellikle de babalar, daha farklıdır. Onlara sevginizi kolay kolay belli edemezsiniz. Bazılarına göre baba demek biraz sert olmak demektir. Babanıza sevginizi gösterebileceğiniz en özel gün ise babalar günüdür. Babalar günü geldiği zaman babanıza nasıl bir hediye alacağınız konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Babanıza en güzel hediyeyi almak istiyorsanız, aşağıda verilen babalar günü hediye önerilerini okuyabilirsiniz. Bu öneriler içerisinde babanızın zevkine uygun olanı tercih ederek, onu bu özel günde dünyanın en mutlu insanı yapabilirsiniz.

Devamını Oku
01.02.2022
Arkadaşa Hediye Önerileri
Arkadaşa Hediye Önerileri

Özel Gün Hediyeleri

  Özel ve anlamlı günlerin vazgeçilmez objesi hediyelerdir. Arkadaşlar arasında bu günler takip edilir ve arkadaşın sevdiği tarzda hediyeler alınır. Hediye alınırken dikkat edilmesi gereken bir takım noktalar vardır. Bu noktalara uygun hediye almak arkadaşlarınızı çok mutlu edecektir.

Devamını Oku
01.02.2022
En Sevilen Çocuk Kitabı Önerileri
En Sevilen Çocuk Kitabı Önerileri

Yeşilay Yayınları

En Sevilen Çocuk Kitabı Önerileri Kitap okumanın her yaşta insana olan faydası tartışılmaz bir gerçektir. Kişisel gelişim, geniş kelime dağarcığı, yeni bakış açısı kazandırma ve derin bilgi birikimi sağlar. Çocuklar için

Devamını Oku
04.02.2021
ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI
ÇOCUKLARDA KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Yeşilay Yayınları

Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Tüm ebeveynler çocukları için iyi bir yaşam hayal ederler. İyi bir yaşam için ise farkındalığı yüksek bireyler yetiştirmenin önemi herkes tarafından bilinir. Peki, farkındalığı yüksek bireyler yetiştirmenin yolları nereden geçer? Mutlu ve huzurlu bir çocukluk süreci geçirmiş,  aileleri tarafından bilinçli bir şekilde  

Devamını Oku
04.02.2021
Bağımlılık Nedir? Bağımlılık Türleri Nelerdir?
Bağımlılık Nedir? Bağımlılık Türleri Nelerdir?

Ev&Yaşam

Bağımlılık Nedir? Bağımlılık Türleri Nelerdir? Bağımlılık   yakın çağımızın en büyük sorunlarından biri olarak bilinmektedir. Kişileri bedensel, ruhsal ve sosyal olarak olumsuz etkileyen bağımlılık; aile ve toplumlarda da psikolojik, sosyolojik ve ekonomik zararlara yol açabilmektedir.  

Devamını Oku
04.02.2021
Anneler Günü Hediye Önerileri
Anneler Günü Hediye Önerileri

Özel Gün Hediyeleri

Anneler Günü Hediyesi – Anlamlı Anneler Günü Hediye Önerileri Dünyada farklı zamanlarda kutlanan ama önemini aynı nitelikte taşıyan Anneler Günü yaklaşıyor! Her koşulda ve her zaman bizi karşılıksız seven, elimizi şefkatle tutan annelerimizi mutlu etmenin tam zamanı.  

Devamını Oku
04.02.2021
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.